بلاگ

محصولات پلیمری و کاربرد آنها

محصولات پلیمری و کاربرد آنها

کاربرد پلیمرها:

از ” محصولات پلیمری ” تقریباً در تمام زندگی مدرن استفاده می شود.

موارد استفاده مواد پلیمری شامل:

 

 1. کیسه های مواد غذایی
 2. بطری های نوشابه و آب
 3. الیاف نساجی
 4. تلفن
 5. کامپیوتر
 6. بسته بندی مواد غذایی
 7. قطعات خودرو
 8. اسباب بازی ها همه حاوی مواد پلیمری هستند.

 

حتی در فن آوری پیشرفته تر از پلیمرها استفاده می شود. به عنوان مثال از موارد استفاده پلیمرها میتوان به :

 1. غشاهای نمک زدایی آب
 2. حاملهای مورد استفاده در رهاسازی دارو کنترل شده
 3. بیوپلیمرها برای مهندسی بافت نام برد.

پلیمر های محبوب برای تولید شامل پلی اتیلن و پلی پروپیلن هستند. مولکول های آنها می تواند از ۱۰،۰۰۰ تا ۲۰۰،۰۰۰ مونومر تشکیل شود.

آینده پلیمرها

محققان در حال آزمایش انواع مختلفی از پلیمرها با هدف توسعه بیشتر دارو و تقویت محصولات مورد استفاده ما هستند.

الیاف كربن

به عنوان مثال ، پلیمرهای کربن در حال توسعه و تقویت برای صنعت خودرو.

ورقه های الیاف کربن , کامپوزیت های تقویت شده با الیاف کربن پلیمر هستند. این کامپوزیت ها مواد نسل بعدی برای سبک تر کردن ، مصرف سوخت و ایمن بیشتر اتومبیل ها هستند.

ورقه كربن به دلیل لایه های بافته شده الیاف كربن تقریباً خالصی كه با یك پلاستیك سخت شده مانند رزین اپوكسی بهم پیوند خورده ، بسیار محكم و سفت است.

افزایش هولوگرام

از محصولات پلیمری همچنین برای افزایش هولوگرام استفاده می شود. براساس تحقیقی که در اوایل سال 2017 در مجله Nano Letters منتشر شد ، دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا یک هولوگرام در مورد ماده پلیمری انعطاف پذیر به نام PDMA ایجاد کردند که با نانومیله های طلا جاسازی شده بود.

این دستگاه هولوگرام جدید می تواند به جای فقط یک عکس ، چندین تصویر را در خود جای دهد.

ریتش آگاروال ، رهبر تحقیق و استاد علوم و مهندسی مواد در دانشگاه پنسیلوانیا ،طی مصاحبه ایی با Live Science خاطرنشان شد : “سوالی که ما پرسیدیم این است که” آیا می توانیم اطلاعات مختلفی را در هولوگرام رمزگذاری کنیم؟ ” “این کار بسیار مهم است ، زیرا اولین بار است که می توان چندین تصویر هولوگرافی را ضبط کرد و فقط با کشش پلیمر ، تصویر را تغییر داد.”

پوست مصنوعی

پوست مصنوعی ساخته شده از یک پلیمر سیلیکون می تواند یک محصول ضدپیری برای آینده باشد.

بر اساس تحقیقی که مه 2016 در ژورنال Nature Materials منتشر کرد ، این پلیمر در قالب دو کرم می تواند پوست فرد را سفت کرده ، از چین و چروک ها بکاهد و چروک های زیر چشم را کاهش دهد.

چنین پوستی مصنوعی ممکن است برای کمک به کسانی که بیماری پوستی دارند مانند اگزما یا به عنوان آفتاب استفاده شود.

رابرت لانگر ، استاد موسسه فناوری ماساچوست ، به Live Science گفت: “ما بسیار هیجان زده ایم ؛ این یک ماده کاملاً جدید است.”.

خصوصیات و تجزیه و تحلیل محصولات پلیمری مورد استفاده به عنوان پوست مصنوعی

پوست مانند دیواره ای عمل می کند که بدن انسان را از عفونت محافظت می کند. پوست ، برای بقای انسان در زمین بسیار مهم است. در بسیاری از مواقع آسیب شدیدی به دلیل تصادفات روی پوست ایجاد می شود ، بدن جای بیشتری را برای جایگزینی آن می گیرد. در مواردی نیز پیوند پوست دشوار می شود.گاهی تغییر شکل از اهدا کنندگان پوست نیز منجر به عفونت می شود.

با استفاده از پوست مصنوعی می توان بر این مشکلات فائق آمد. انتظار می رود پلیمر انتخاب شده برای پوست مصنوعی از نظر زیست سازگار باشد و نباید باعث التهاب شود.

در حال حاضر پوستهای مصنوعی با استفاده از سلولهای نوزادان و استفاده از موادی مانند پلیمر سیلیکون ، پلی استرها ، اسید پلی لاکتیک و کوپلیمرهای آنها و سایر مواد مرسوم ، که از نظر تراکم ، تخلخل و هزینه سنگین تر هستند ، ساخته و تولید می شوند.

این باعث ایجاد پیوند پوستی می شود که جیب های هوا را به طور قابل توجهی حرکت نمی دهد ، کم آبی و گسترش تنش های انقباضی ، کمانش پیوند ، پارگی پیوند بستر زخم پیوند و همچنین افراد با درآمد پایین نیز متحمل هزینه کاشت نمیشوند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *